Környezetvédelmi felősségbiztosítás
Társaságunk - a szerződésben megállapított mértékben és feltételek szerint - mentesíti a biztosított céget és annak alvállalkozóit az okozott kár megfizetése alól, amit előre nem látható véletlen, váratlan, a normális működésétől eltérő eseményre visszavezethető környezetkárosítással okoz.

2024.01.01 napjától jelentősen megváltozik a hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkező cégek környezetszennyezési felelősségbiztosításra vonatkozó előírása. A 681/2023. (XII. 29.) Korm. rendelet szerint minimális felelősségbiztosítási limitek kerülnek meghatározásra, melyek mértéke: a hulladék mennyiségétől, területi elhelyezkedéstől és az érintett telephelyek számától egyaránt függ.
Azoknak is van tennivalójuk, akik eddig nem voltak kötelezettek a környezetszennyezési felelősségbiztosítás megkötésére, és azoknak is módosítani, ellenőrizni kell kötvényeiket, akiknek eddig is előírta a hatóság a környezetszennyezési felelősségbiztosítás meglétét.
Kik érintettek az új környezetvédelmi biztosítási szabályozás kapcsán?
A legfontosabb tudnivaló, hogy a legtöbb termelő vállalat a jogszabályi kötelezettség alá tartozik, hiszen 2 000 kg-os éves hulladék kibocsátás és a 200 kg-os veszélyes hulladék kibocsátás küszöbszámai nem tekinthetőek magasnak.
- a hulladékgazdálkodási tevékenységgel összefüggő környezeti teher okozójára
- a rendelet szerinti hulladéktermelőkre, (Azon cégek érintettek, akiknél a tárgyévben képződött és birtokolt hulladék összes mennyisége veszélyes hulladék esetén a 200 kg-ot, nem veszélyes hulladék esetén pedig a 2000 kg-ot, vagy nem veszélyes építési-bontási hulladék esetén az 5000 kg-ot meghaladja.)
A hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozik a gazdálkodó szervezet elkülönítetten gyűjtött települési hulladéka és valamennyi, nem kommunális hulladék, így az alábbiak is:
csomagolóanyagok, elektromos és elektronikus berendezések, használt sütőolaj, lebomló hulladék, gumiabroncs, irodai papír, elemek és akkumulátorok.) Kijelenthetjük, hogy azoknak a hulladéktermelő vállalatoknak (intézményeknek), akiktől a fenti hulladékokat elszállítják és az éves mennyiség eléri a fentiekben meghatározott számokat, a kötelezettséget teljesítenie kell. - hulladéklerakót üzemeltetők
- hulladékgazdálkodási engedélyhez, vagy a nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységet végzők
- hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenységet végző társaságokra
Milyen Biztosítási kötelezettséget jelent az új környezetvédelmi biztosítási szabályozás?
A kormányrendelet értelmében a környezetvédelmi biztosítási szerződésnek tartalmaznia kell, hogy az a szerződő fél tevékenységével okozott, előre nem látható környezeti károk felszámolásának finanszírozására szolgál.
Ez annyit jelent, hogy a jelenleg elterjedt környezetvédelmi felelősségbiztosítások többsége nem felel meg a kormányrendelet követelményeinek, ugyanis csak a bővített környezetszennyezési felelősségbiztosítás fedezi a környezeti elemekben okozott károkat.
A környezetszennyezési felelősségbiztosítás ugyanis két részből áll:
- az alapfedezetben a szennyezéssel összefüggésben, harmadik személyeknek okozott károk szerepelnek
- a bővített környezetszennyezési felelősségbiztosítás kiterjed a környezeti elemekben okozott károkra és a harmadik személyeknek okozott károkra egyaránt
- a legbővebb fedezeti kör fentieken túl a telephelyen belüli és kívüli feltakarítási költségekre, talajcserére, egyéb rekultivációs intézkedések költségeire és a környezetszennyezés miatt szükséges reputációs kiadásokra is fedezet nyújt.
Mekkora összegre kell környezetvédelmi biztosítást kötni?
A jogszabály szerinti minimális limit 10 000 000 Ft / telephely, mely a veszélyességi besorolás szerint még növekedhet. Az engedélyköteles tevékenységek esetében a limit meghatározásához szorzószámot kell alkalmazni. Fontos szabály továbbá, hogy minden engedély tekintetében önállóan kell, hogy teljesüljön a minimális felelősségbiztosítási limit.